Jak pomóc pszczołom?

Jak-pomóc-psczołom

Powszechnie wiadomo, że pszczoła to bardzo pożyteczny owad. Zapylają one ponad 70% wszystkich roślin uprawnych, dzięki ich pracy możemy spożywać owoce i warzywa, bez tego nasza dieta w większości byłaby oparta o produkty zbożowe. Jednak dużo ważniejszą kwestią jest zapylanie dzikich roślin, których zróżnicowanie gwarantuje stabilność środowiska naturalnego. 

Mimo to coraz częściej słyszymy o tym, że pszczołom grozi wyginięcie. Choroby, pasożyty, zanieczyszczanie środowiska, pestycydy oraz redukowanie roślin z naszego krajobrazu stwarza niebezpieczne warunki dla życia zapylaczy.

Na szczęście każdy z nas może pomóc pszczołom, wystarczy zrobić kilka prostych rzeczy:

1. Postaw na lokalną żywność, najlepiej ekologiczną

Wielki przemysł żywnościowy nie dba o środowisko, jako ich klient dajesz przyzwolenie na skandaliczne praktyki takie jak: stosowanie niebezpiecznych pestycydów, nadużywanie nawozów sztucznych, wielkoobszarowe monokultury, a także usuwanie ważnych bastionów bioróżnorodności takich jak miedze, zadrzewienia śródpolne i małe zbiorniki wodne. Nie tylko zadbasz o bezpieczeństwo pszczół, ale i o swoje zdrowie.

2. Zasiej kwiaty

Żyjemy w czasach gdy masowo wycinane są lasy, łąki koszone są zanim rośliny zdążą zakwitnąć, a w miastach każdy wolny metr przestrzeni zalewa się betonem. Pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatów, bez nich skazujemy je na śmierć głodową. Masz ogródek? Świetnie! Zasiej kwiaty. Mieszkasz w bloku? Świetnie! Zasiej kwiaty w donicy na balkonie!

3. Kupuj miód i produkty pszczele od zaufanych pszczelarzy

Kto jak nie osoba, która od lat opiekuje się pszczołami ma wiedzieć jak im pomóc? Na świecie istnieje kilkadziesiąt tysięcy gatunków pszczół, ale to właśnie jeden z nich – pszczoła miodna – zapyla 90% roślin. Wiele gatunków dzikich zapylaczy przestaje istnieć każdego roku. O zdrowie i kondycję pszczół miodnych dbają pszczelarze, bez ich wsparcia pszczoły miodne również mogą wyginąć. https://miodajnia.pl/sklep/

4. Ogranicz stosowanie pestycydów

Chemiczne środki ochrony roślin są największym zagrożeniem dla pszczół. W ciągu jednej chwili mogą doprowadzić do unicestwienia całej pasieki. Rolnicy znają się na swojej pracy i wiedzą, jakie dawki środków ochrony roślin są dopuszczalne, wiedzą również, żeby nie opryskiwać upraw za dnia. Niestety bardzo toksyczne neonikotynoidy zakazane w Unii Europejskiej, zostały dopuszczone do stosowanie w Polsce. Nawet jeśli nie jesteś rolnikiem, ogranicz stosowanie pestycydów w swoim ogrodzie.

5. Zbuduj domek dla dzikich pszczół

Dzikie pszczoły tracą swoje naturalne siedliska. Może w Twoim ogrodzie znajdą schronienie? Wystarczy trochę trzciny, bambusa lub innych łodyg pustych w środku, do tego kora drzew, słoma albo cegła dziurawka. Możesz też wydrążyć otwory w suchym drewnie. Pamiętaj o daszku chroniącym przed deszczem. Pszczoły lubią stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

6. Wspieraj akcje społeczne na rzecz ochrony pszczół

Wiele organizacji od lat prowadzi programy mające na celu ochronę pszczół. Mają one charakter edukacyjny, by przybliżyć społeczeństwu wiedzę o tych owadach. Niektóre skupiają się na zwiększeniu nasadzeń roślin miododajnych, budowaniu domków dla zapylaczy lub zakładaniu miejskich pasiek.

Przykładowe akcje to “Adoptuj pszczołę”, “BeeNetPath”, “Miód kupujesz – pszczoły ratujesz”.

7. Podpisz Narodową Strategię Ochrony Owadów zapylających

Jeśli chcesz, żeby pszczoły były wspierane na większą skalę, trzeba mówić głośno o ich problemach i zagrożeniach. Jednym ze sposobów, by ten głos usłyszały władze naszego kraju jest podpisanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów zapylających. https://act.greenpeace.org/page/24716/petition/1